Üniversite Kayıtları İçin Son Durum

Üniversite Kayıtları İçin Son Durum

Lise eğitiminin ardından yüksek öğretim kurumlarından eğitim almak isteyen kişiler, sınav sonuçları ile birlikte üniversite başvurularını yapmış ve sonuçların açıklanmasının ardından da geçtiğimiz günlerde okul kayıtlarını tamamlamışlardı. Bu zamana kadar eğitim alınan kurumlara göre çok farklı bir sistemi olan üniversitelerde eğitim alacakların, bu kayıtlardan hariç başka bir işlem yapacaklar mı yoksa yeterli mi olduğu konusunda öğrenciler merak içerisindedirler.

Üniversitelerde bulunan dersler için hazırlanmış olan listelere İnternet ortamından ya da üniversitelere gidilerek doğrudan yapılan kayıtların haricinde, özel bir durum olmaması dışında farklı bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Eğer ikinci bir üniversite için kayıt yaptırılmışsa ya da dikey geçiş sonucu kayıt yapılmışsa, bu durumda üniversitelerin öğrenci işleri ile görüşmekte fayda vardır. Çünkü bölümünüz ile ilgili olan dersleri, önceki üniversite eğitiminde almışsanız, bu derslerden muaf tutulacaksınız yani bu dersleri almayacaksınız. Bu ayarlamalar siz kayıt olduğunuz sırada sizlere doğrudan belirtilmemişse, önümüzdeki  hafta üniversiteler açıldığından dolayı öğrenci işleri ile görüşmenizde fayda vardır.

Üniversiteye ilk kez başlayacak olan kişilerin, ülkemizdeki üniversitelerin genelinde ders kayıtları yapmasına da gerek yoktur. Tüm dersleri eksiksiz bir şekilde alacağınızdan dolayı 2016-2017 eğitim öğretim yılı için almanız gereken dersler sistem tarafından otomatik sizlere verilmektedir. Bundan dolayı üniversitelerin açılış tarihinin ardından derslerinize devam edebileceksiniz. Eksik belge ya da kayıt ile ilgili bir sorun çıkması durumunda da üniversitenizin öğrenci işleri bu konuda yardımlar vermektedir. Gerekli görüldüğü takdirde ders çizelgelerinde bulunan hataların düzeltilmesi için yardım alabilirsiniz.