KYK Yurtlarında Odalar Nasıl? Tüm Detaylar

KYK Yurtlarında Odalar Nasıl? Tüm Detaylar

KYK Yurt Odaları Son dönemlerde özellikle yatılı okulların gündeme geldiği şu günlerde herkes KYK Yurtlarında Odalar Nasıl şeklinde sorular sormaya başladı. KYK Yurtlarında bulunan odalar binanın düzenine ve imarına göre değişiklik sağlamaktadır. Yurtların içinde bulunan imar durumuna göre değişik şekilde odalar ve ranza sistemi bulunur. İlk zamanlarda çoklu şekilde yer alan ranzalı oda sistemi artık günümüzde daha modern ve düzenli bir şekle dönüşmüştür. KYK Yurtlarında Odalar Nasıl sorusuna verilecek en güzel cevap ise günümüzde artık ranza yerine yeni binaların içinde yeni sistem oda olarak sunulan baza sistemi ile iki veya üç kişilik odalardır.

RANZA SİSTEMİ OLAN KYK YURTLARI

Daha önceki yıllarda çokça görülmekte olan bu sistem halen tadilatı devam eden ve değişikliğe uğramamış olan eski binalarda sıklıkla görülmektedir. Bu tür KYK Yurt Odaları yavaş yavaş neslini tüketmeye başladı diyebiliriz. Devlet tarafından yeniden tadilat ve dizayn edilen KYK Yurt Odaları öğrencilerin en muhteşem şekilde barınmaları için yeniden yapılandırılıyor.

KYK Yurt Odaları

Ranza sistemi ile hazırlanan odalarda çoğunlukla 4 veya 6 kişilik gruplar halinde oluşan odalar mevcuttur. Tabi ki bu belirtilen sayı odanın büyüklüğüne göre de 8 kişiye kadar arttırılabilmektedir. 2017 yılı başından beri bu sayılarda azalma olduğu görülmektedir. Bunun nedeni ise devletin baza tipi odalar ile yeniden yurtları yapılandırmasıdır.

KYK yurtlarında bulunan ranzalı odalar içinde banyo veya tuvalet çoğunlukla yer almaz. Bu tür ihtiyaçların büyük çoğunluğu ortak kullanım için koridorlarda bulunmaktadır. Herkesin ortak kullanımı ile alakalı olarak temizlikleri günlük olarak yapılmaktadır. Odalar içinde öğrencilerin ders çalışma masaları gibi sistem ranzalı odalarda pek bulunmaz. Oda içinde yer alan ranzalar ve dolaplardan dolayı yer sorunu olmaktadır. Bu sebeple öğrencilerin sessiz ve rahat ders çalışacakları Etüt Salonları mevcuttur. Yine bu odalarda ortak kullanım ile öğrencilerin ders çalışma alanları olarak belirlenmiştir.

BAZA TİPİ KYK YURT ODALARI

Baza tipi odalar KYK Yurtlarında Odalar nasıl sorusuna örnek olarak gösterilecek mekanlardır. Öğrencilerin yeni ve modern imkanları ile yeni tip odaları olarak bilinen ve günümüzde ise birçok tadilat ve değişim gören okullarda bulunan sistemlerdir. Yeni binalarda daha çok yer alan ve yurt odalarında sadece yatma alanları olarak belirlenen tip odalardır.

KYK Yurt Odaları

Ranzalı sistem gibi küçük ve sıkışık dar bir alan yerine baza sistemi mevcut çalışma masası yanında olan modern bir görünüme sahiptir. Yeni yapılan hizmet binalarında ise tuvalet ve banyo baza sistemi mevcut olan odalar içinde yer almaktadır. En fazla kalan öğrenci sayısı 4 kişi olarak belirlenmiştir. Tuvalet ve lavabo ihtiyaçlarını oda dışındakiler kullanmaz. Ortak kullanım sadece oda içinde kalanlar ile sınırlıdır. Resimlerde görüldüğü gibi baza sistemi bulunan odalarda herkesin ayrı çalışma masası yine oda içinde yer almaktadır.

RANZALI VE BAZA SİSTEMİ ODALAR ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

  • Yazı içeriğinden de görebileceğiniz bariz farklar haricinde en bilinen farkı öğrencilerin ödeyecekleri ücretlerdir. Ranza tipi odalarda bulunan yıllık ödeme diğerine oranla daha düşüktür.
  • Banyo ve lavabo ranzalı odalarda ortak kullanımda iken, baza sistemi bulunan odalarda ise oda içinde yer almaktadır.
  • Çoğunlukla ranzalı sistem bulunan odalarda, bina içinde yer alan oda mobilyaları yenidir. Binalarında birçoğu ya yeni tamirat görmüş veya yeni binalardır.
  • Temizlik için eski binalarda daha fazla işgücü ve zaman gerekebilir. Yeni binalarda ise genellikle ortak kullanım olmadığı için oda içinde bulunan öğrenciler temiz ve dikkatli kullanımları sonucunda daha pratik işlemler yapabilirler.