Bu Yıl Emekli Olanlar Çok Şanslı

2016 yılı içerisinde emekli olmuş ya da yıl sonuna gelirken emekli olmaya karar veren kişiler, oldukça şanslı. Emekli oldukları için primlerini alacak olan kişilerin maaşlarına da 3 ayrı zam uygulanacak. Bunlardan ilki genel olarak uygulanacak 100 liralık artıştır. Ayrıca Ocak ve Temmuz aylarında yapılan zamlar da maaşlarına yansıtılacak. Bu zamların yanı sıra yeni yılın ilk ayında bir zaman daha emeklilerin yüzünü güldürecek.

Özellikle kamu sektöründe, maaşının azalacağı düşüncesi ile ileri yaşlarda bile emekli olmayı düşünmeyen bireyler, hem yeni kadroların açılmasını engelliyorlar hem de iş yerlerinde istemeden de olsa verim kaybına yol açıyorlar. Bunun bilincinde olan bakanlıklar, çalışmalarına ara vermiyor ve kişilerin emeklilik dönemlerinde daha iyi bir hayat standartına sahip olmaları açısından uğraşıyorlar. Uygulanan zamlar da bu çalışmaların sonucudur.

Örnek Hesaplama Şu Şekilde

Faruk Bey’in 1 Ağustos tarihinde emekli olduğunu düşünelim. Faruk Bey için emeklilik maaşı 2 bin lira olarak belirlenmiştir. Emeklilik maaşını alacağı zaman Faruk Bey’in maaşına ilk olarak Ocak ayında yapılan 3,86 oranındaki zam eklenecek ve maaşı 2 bin 77 lira olacak. 100 Liralık seyyanen artış eklendiğinde bu rakam 2 bin 177 liraya çıkacak. Bu zamların peşine üçüncü zam yani Temmuz ayı zammı eklenecek. 3.63 oranında zam eklendiğinde ise Faruk Bey’in alacağı maaş 2 bin 256 lira olacak. Kısacası bu yıl emekli olduğu için 256 liralık bir zamdan faydalanmış olacak.