Sınava Girmeden Memur Olmak

 

Binlerce memur adayının beklediği sınavsız memur alınacak kurumların açıklanmasıyla beraber adaylar bu kurumları başvuru yağmuruna tuttu.

BAŞVURU SÜRECİ NASIL OLACAK

Bazı adayların nasıl başvuru yapacağı ve memur alımı sürecinin nasıl işleyeceği konusunda kafası karışık. bu süreç hakkında sizi biraz bilgilendirecek olursak eğer; sınavsız memur alımlarında KPSS şartı yoktur fakat başvurduğunuz kurum eğer isterse sizi sözlü bir mülakata alabilir. Bu sözlü mülakatlar genellik Ankara’da yapılıyor. bunlar dışında kurumların başvuru için istedikleri ücreti de yatırmak zorundasınız. Memur alımları konusunda çok fazla bilgi kirliliği bulunmaktadır. Memur ihtiyacı duyan kurumlar Cumhurbaşkanlığı onayından sonra ihtiyaç duyulan kadrolara memur alımına başlayabilecekler. Şuan sınavsız memur alan kurumların en başında Adalet Bakanlığı Güvenlik Birimi geliyor fakat bu birime girebilmek içinde kurum güvenlik sertifikasını şart koşuyor.

NE KADAR MEMUR ALIMI YAPILACAK

Ağustos ayında memurluk için başvuruları hala süren birkaç kurum var bunların içinden en çok memur alacak olan ise 3 bin memur alımıyla Emniyet Genel Müdürlüğüdür. Emniyet Genel Müdürlüğünü 2 bin 200 memur alımı ile Adalet Bakanlığı takip ediyor. bunların yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı 400 personel alımı yapacak. aynı zamanda illler Bankası 200, SGK 60 memur alımı yapacak.

(e-YDS 2018/10) BAŞVURU
04 EKİM 2018