Google Adwords Nedir?

Google Adwords Nedir? Dünyamızda ticari gelişmelerin etkilenmesinde büyük bir paya sahip olan internet, artık günümüzde her yerde kullanılıyor. Evlerimizde ve işlerimizde bu tür sistemlerin geliştirilmesi ile internetin ticari bir alan olarak kullanılması elbette vazgeçilmez bir unsurdu. Bu nedenle Google şirketinin bu konuda belirli yapı oluşturması da tabi ki öngörülebilir görüş oluşturuyor. İnternet üzerinden yapılan ticarette Google Adwords yapılanmasının yer alması bu görüş ve öngörüler sonucunda ortaya çıkmıştır.

Google Adwords Nedir sorusunun cevabı ise milyonlarca kişinin kullanımında olan Google arama motorunca doğal reklam paylaşımı yapılmasıdır. Farklı ücretlendirmelerin yer aldığı bu sistemde Google Adwords belirli doğal aramalar sonucunda sitelerin tıklanmalarına bağlı maliyet belirlemesi yapılması sistemidir. Reklamın yapılmasına müteakip kişilerin internet sitelerine gitmeleri sonucu oluşan büyük hit bu alanda oluşturulur. Tamamen doğal yollar ile bu siteye gidildiği algoritmasını ortaya çıkartan Google, böylelikle kişilerin sitelerinin Google arama motorlarında üst sıralara taşımasına yardımcı olmaktadır.

Google Adwords web sitelerine farklı bir kazanımı iki türden verebilmektedir. Aynı zamanda reklam vererek sitenin tanınmasını sağlarken, sitenin hitinin artması ile de web sitesinin yazılım sırasındaki yerini değiştirerek, arama motorunda üst sıralarda yer almasını sağlayabilmektedir. Tabi ki bilindiği gibi e-ticaret sitelerinin tanınması, insanlara ulaşması için mükemmel bir reklam çeşidi olarak görülebilir. Aynı zamanda yeni marka olarak başlayan İnternet sitelerinin tanınması da bu şekilde yapılabilir. Google Adwords için en farklı sistem kişilerin kendi bütçelerine göre reklam vermeleri sisteminin oluşturulmasıdır. Belirlenen sabit bir ücret olmayıp, kişinin kendi bütçesine göre İnternet sitesinin tanıtımı yapılmaktadır.

Reklamlarda uygulanan sistem ise kullanıcının belirlemiş olduğu anahtar kelimeler üzerinden yapılabilmektedir. Aynı zamanda Google reklam verenlerin belirli standartlara ayrılmış olan görsel reklam çeşitlerince Google Adwords düzenlemesi sağlanabilmektedir. Reklamların yayınlanması ise arama motorlarının ilk üç sırası olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda arama motorunda bir kelime yazıldığında yan bölümde çıkan sekiz bölüm yine Google Adwords reklamları olarak belirlenmiş yerlerdir. Görüntülü reklam türünün bu şekilde yer alması daha dikkat çekici olduğu kanısı büyük bir kitle tarafından söz edilmektedir. Aynı zamanda görsel reklamlar arasına gerek resim gerekse video konulması şeklinde de yer gösterebilmektedir.

Google Adwords Reklamları Nasıl Hesaplanır

Google Adwords reklam verenlere yapmış olduğu ücretlendirmeleri, yayınlanan reklamların tıklanma maliyetlerine göre hesaplar ve kişiye bu şekilde bir ücretlendirme çıkarır. Reklam verenler kendi bütçeleri çerçevesinde günlük bir bütçe belirler ve reklamlar kişinin bütçesine göre oranlı bir şekilde dağıtım göstererek tıklanabilir. Bütçenin belirlediği orana göre günlük tıklamalar devam eder ve kişinin bakiyesi sıfırlana kadar bu reklam süresi devam eder. Mesela kişinin 0,50 kuruş olarak belirlediği tıklanma maliyetinde günlük bütçe

30 TL olarak belirlendiği hesaplanır ise Google Adwords kişilerin reklamlarını bütçelerindeki meblağa göre bir süreklilik takibini esas alır. Aynı zamanda reklam veren kişi, reklamların düzenlenmesi hazırlanırken hangi kitleye hitap etmek istiyor ise onlara ulaşabilme yöntemine de sahiptir. Reklamların ulaşılabilir kitlesi içinde belirlenen Ülke, belirlenen yaş aralıkları, cinsiyet seçimleri gibi birçok farklı kombinasyon mevcuttur.

Google Adwords sisteminde birde reklamların sıralanması sistemi mevcuttur. Bu sistem TBM ve Kalite Puanı diye belirtilen bir algoritma ile oluşturulur. TBM internet sitesinin reklamının tıklanması için belirlenen anahtar kelimeye verilecek ücrettir. Kalite puanı ise sizin reklamlarınızın diğer kişiler ile arasındaki ilgilerinin ne olduğunu ölçen ayrı bir sistemdir. Kalite puanı aynı zamanda (TO) oranı olarak adlandırılmaktadır. Reklam verenlerin hazırladığı reklam stilinden tıklanma başı maliyetler sizlere belirtilmektedir. Böylelikle bütçenize göre bir ziyaretçi trafiğinin hesaplanması ortalama olarak belirlenebilir.