Üniversiteli Olabilmek İçin Sadece Ygs Yeterli Midir?

YGS İLE TERCİH YAPILABİLİR Mİ?

Yüksek öğretime geçiş sınavı, üniversiteye giriş için gerekli olan ilk sınavdır. Bu sınavdan barajı aştıktan sonra LYS’ye girmeye hak kazanan öğrenciler, isterlerse bazı 2 yıllık ve 4 yıllık bölümleri sadece YGS puanları ile de tercih edebilirler. Lys puan türünün gerekli olduğu bir bölüm tercih edecek olan öğrenciler için Ygs puan türünün %40’ı, Lys puan türünün ise %60’ı alınarak hesaplama yapılmaktadır.

Ygs, Lys’nin aksine çoklu oturumdan değil tek bir oturumdan oluşmaktadır ve sözel, eşit ağırlık, İngilizce veya fen bilimleri bölümlerinde okuyan hiçbir öğrenciyi ayırt etmeksizin girilmesi gereken bir sınavdır. Her ders türünden 40’ar soru sorulmakta olup toplam 160 soruya 160 dakika verilmektedir. Ygs’ye liseden mezun oluş tarihinin üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin sınırsız girebilme hakkı vardır.

YGS PUANLAMA SİSTEMİ
Puanlama sistemi ise 6 farklı şekilde olmaktadır. Ygs1 ve Ygs2 sayısal puanla öğrenci alan bölümler için, Ygs3 ve Ygs4 sözel puanla öğrenci alan bölümler için ve Ygs5 ile Ygs6 eşit ağırlık puanıyla öğrenci alan bölümler için hesaplanır. Bu puan türlerinden en az birinden barajı geçmiş olan öğrenci Lys’ye girmeye hak kazanır.

Adaya Özgü Kitapçık
Sınavlarda her adayın oturacağı sıra belli olduğu için, aday sınav salonuna geldiğinde sırasına, sınav görevlisi tarafından konulmuş olan kişiye özel soru kitapçığı ve üzerinde kendi resminin bulunduğu optik kağıdı ile karşılaşır, soru kitapçıkları kişiye özel olsa bile herkese sorulan sorular kesinlikle aynıdır. Böylece haksızlıkların önüne geçilmesi planlanmaktadır.