PANİK ATAK Nedir

PANİK ATAK Nedir

Kişilerin yaşantıları esnasında, yada kalıtsal bir sorularda bazı hastalıklar ile karşılaşabilmesi hayatın olağan akışı içerisinde yerini almaktadır. Yoğun bir duygu seli ile birlikte hayatın belirli evrelerinde hassas ve derin düşünenler için farklı bir takım rahatsızlıklar görülebilmektedir. Çoğunluğunun stres yüzünden olduğu uzmanlar tarafından ise kanıtlanmış bir bilgidir. Kişilerin günlük stresleri ile birlikte, iç dünyasında açıklayamadıkları ve devamlı bir iç dünyasında bir kavga ile bu sorunlar ile yüzleşmesi bu gibi hastalık sorunlarını çıkarabilmektedir.

İnsanların psikiyatrist sorunları ile birlikte inatlaşarak üstesinden gelmesi pek mümkün görülmemektedir. En iyisi bu konuda uzman birisinden yardım almak tedavinin hem kısa hem de en sağlam bir şekilde yönlendirilmesi olarak bilinmektedir. Kişinin kendi kendine doktorculuk oynaması belki bir şekilde bu rahatsızlığı atlatmasına sebep olabilmektedir, ancak ilerleyen yıllarda tekrar nüksedebilme imkanı kesinlikle var olarak kalacaktır. Bu sebeple yapılacak tüm tedaviler için uzmanlardan yardım alarak bu durumu atlatmak en güvenilir yöntemi olacaktır. Bu hastalık için belirli evrelerde ilaç kullanımı, belirli devrelerde ise psikoterapi ile giderilmektedir.

Panik atak nedir? Panik atak insanların ortada hiçbir şey yokken, sanki bir şey olacakmış, yada ölecekmiş gibi hissetmesi ile ortaya çıkan panik nöbetleridir. Kişinin psikolojik açıklaması ancak bu şekilde tarif edilir. Fizyolojik olarak ise insanların korku anlarında beynin salgıladığı adrenalin kana karışır insanlarda panik atakları oluşur. Bu gibi durumlarda kana sebepsiz olarak karışan adrenalin kontrolü ile alakalı bir sistem mevcuttur.

Panik Esnasında Neler Yapılır

Kişinin bu gibi panik nöbetlerinde bilmesi gereken, hiçbir şekilde bir şey olmayacağı teskinidir. Kendisini panik nöbetleri geçirirken sakinleşmesi gerekmektedir. Bunu kimileri farklı şeyler düşünerek yada o an dikkatini dağıtacak bir iş yapması ile geçiştirilebilmektedir. Panik nöbetleri sırasında acillere koşan hastaların bir müddet sonra rahatlayarak eve geri dönüşlerini görebilmek mümkündür. Uzmanların yapılan istatistikler ile birlikte panik atak rahatsızlığı bulunanların çok daha uzun ömürlü oldukları tespit edildiğine dair bilgileri paylaştıkları görülmektedir. Yanı sıra bu konu ile ilgili olarak diğer bir sorunun ise yapılan panik ataklarının her defasında panik hastalığı olarak görülmesi, olası kalp rahatsızlıklarının farkına varılamamasıdır. Bu sebeple panik atak hastalarının yada bu süreçte olduğunu hissedenlerin, belirli aralıklar ile uzman kişilerce takip edilmesi son derece önemlidir.