NİŞAN YÜZÜKLERİ

NİŞAN YÜZÜKLERİ

Nişan yüzükleri evlenmeden önce atılan bir adım olarak karşı iki taraf tarafından birbirine bağlandıklarının sembolü olarak takılan bir takı aracı olarak bilinmektedir. Yüzük yıllar boyunca insanlar arasında bir takı ya da bir nişane olarak takılmak suretiyle günümüze gelmiş bir aksesuardır.

                Tarih boyunca insanların kullanmış oldukları bu aksesuar kimi zaman belirli bir grubun üyesi olunduğu, kimi zaman zürriyetini bildiren bir nişane olarak devam ettirdiği, kimi zaman o devrin önemli taşları ile süslenerek takılmış aksesuarlar olarak günümüze ataşehir escort ulaşabilmektedir. Yüzük çeşitleri o kadar fazladır ki bu itibar ile hepsine değinmeden bu yazımızda sadece nişan yüzükleri ile ilgili bilgilere yer vereceğiz
. Nişan yüzüğünün ilk olarak nasıl çıktığı tam olarak bilinmese de evlilik yüzüklerinin geleneğine uygun olarak çiftlerin birbirine bağlamları konusunda yapılan bir konsept olduğu bilinmektedir.  Nişan yüzükleri evlenecek çiftler tarafından nişan merasiminde takılmak suretiyle günümüzde yerini almış, bu merasimde evlenecek çiftlerin evlilik öncesi birbirlerini sahiplendiğinin duyurulması amacı ile hazırlana geldiği söylenebilmektedir. Nişan yüzüğü genellikle tek taş olarak bayanlar tarafından takılmak suretiyle kullanılmaktadır. Bu yüzük nişanlı çiftin sağ el yüzük parmağına takılması ile gerçekleşebilmektedir. Sağ elin yüzük parmağında bulunan yüzük o kişinin evlilik öncesi hazırlandığını, kendisini nişanlı olduğu anlamına gelmektedir.
                Evlilik sonrası sağ elin yüzük parmağına takılan bu yüzük, evlendikten sonra sol elin yüzük parmağına takılır. Bu yüzük parmağına takılan bu nişane artık evli olduğu anlamı taşımaktadır. Birde günümüzde yeni bir anlam ifade edilmekte olan nişan yüzüğünü boynuna takma olayı yeni bir tarz olarak görülebilmektedir. Bunun anlamı ise “nişan yüzüğüm şu an boynumda, şu an için nişanlımdan ayrıldım ancak her an birleşebiliriz” mesajını vermektedir.