Memurlara Kreş Desteği

Memurlara Kreş Desteği

Yeni yapılan düzenlemeler ile birlikte çalışan bayan memurlara birçok kolaylık ve daha fazla imkanlar sağlandı. Çocuk sahibi olan bayan memurların Kreş desteklerinden, süt izinlerine kadar birçok farklı konularda yapılan düzenlemelerde hükumet anne adaylarına müjdeler vererek iş hayatındaki durum ve pozisyonlarını korumalarını amaçlıyor. Bayanların birçok iş konusunda hem iş hem de ev hayatında yaşadığı zorluklar yeni düzenlemeler ile giderilmeye başlanıyor.

Çalışan Anneler için Kreş Desteği

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan annelere verilen bu destek aynı zamanda Özel sektörde çalışmakta olan bayanlara da sunuldu. Yeni düzenleme içinde kreş desteğinin sağlanması amacına yönelik olarak ilk öncelikle hükumetin yaptığı proje kapsamında birçok pilot şehir seçildi. Pilot illerde ikamet eden annelerin bu alandaki müracaatlarını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapmaları gerekiyor.

Çalışan Annelere Kreş Desteği 2017

Kamuda hizmet veren anneler için devlet tarafından verilmekte olan süt izinleri, erken emeklilik gibi haklara bir yenisi daha ekleniyor. 2016 yılında pilot proje oluşturularak hizmete sunulan Çalışan Anneler için Kreş Desteği 2017 yılında hayata gececik. Annelerin çalışmak yaptıkları ve ikametinin bulundukları illerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına müracaat etmeleri sonucunda kendilerine yazı ile bildirimler yapılacak. Pilot proje bitimi henüz tamamlanmadı ancak yeni dönem içinde yapılacak olan hizmetlerde tek şart annenin belirtmiş olduğu ve çalıştığı yerde ikamet ediyor olması olacak.

Kamu Kurum ve Kurumlarında Kreş Bulundurulması

İlk zamanlarda birçok kişi tarafından hizmete gireceği duyurulan Kreşler için bir atılım olmadı. Yapılan açıklamalar ile projelendirme aşamasında kalan kreş hizmeti için memur kesiminden haber beklenilse de, henüz biten veya yeniden yapılandırılan bir proje yok. Ancak çocuk yardımlarında ve kreş yardımları gibi farklı konularda büyük iyilikler yapıldı. Gelişmelere göre memurların çocuk yardımı ile birlikte okul ve eğitim için yapılan değişikliklerden yararlanması bekleniyor. Öğretim için tayin dönemlerinde müracaatlarda bulunan birçok memur, çocuklarının bulundukları ve kazandıkları okullardaki illerde işe başladı. Kreşe giden memur çocuklarına ise devlet hazırladığı proje ile yeniden yapılandırma ile yardımların devam edeceğini duyurdu.