Kendi İsteği ile İşten Ayrılan Tazminat Alabilir Mi?

Kendi İsteği ile İşten Ayrılan Tazminat Alabilir Mi?

Kendi İsteği ile İşten Ayrılan Tazminat Alabilir Mi? Çalışanlar için yapılan yasal mevzuatlarda belirtilen Kıdem Tazminatı işten ayrılanlar veya çıkarılanlar için geçerlidir. Her yıl yeniden belirlenen Asgari ücret ödemeleri ile birlikte kıdem tazminatı hesaplamaları da değişim göstermektedir. Kendi İsteği ile İşten Ayrılan kişilerin tazminat hesaplamaları belirlenen iş akdine bağlıdır. Kıdem Tazminatları belirlenen asgari ücrete göre değişkenlik göstermektedir. Her yıl farklı katsayı ile belirlenen ödemeler 2018 ve 2019 yılında Taban ve Tavan fiyatlar olarak değişebilir.

Bu sene içinde yapılan hesaplamalarda Kıdem Tazminatı 5 Bin Tl olarak tavan fiyattan belirlenmiştir. Peki kıdem tazminatı nasıl alınır? Bunun için daha önceki yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Nedir? 

Kıdem tazminatı nasıl hak edilir?

Tazminat alabilmenin en önemli şartı kişinin en az bir yıl süreyle belirtilen iş yerinde çalışıyor olması gerekir. İkinci olarak İş kanununda belirtilen ve iş akdinde yer alan kurallara uygun bir ayrılış şekli olması gerekmektedir. Herhangi gayri ahlaki bir durum, keyfi uygulamalar ile işleri aksatma ve ahlaksızlık gibi vs. kusurlar olmadığı takdirde işten ayrılan veya iş akdine son verilen herkes tazminat alabilirler. Kendi isteği ile işten ayrılan durum ve şartlara göre değişim gösterebilir. 

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?

İş yerinde bir yıl çalışıp işi bırakanlar koşullara göre tazminat alabilirler. Herkes keyfi olarak işi bırakıp tazminat talep edemez. Kıdem Tazminatı alabilmek için aşağıda belirtilen koşulların olması gerekir. Keyfi olarak işi bırakanlar 1 yıldan fazla süre ile iş yerinde çalışmış olsalar dahi, belirtilen tazminatı alma hakkına sahip olamazlar.

Kıdem Tazminatı Almak İçin Şartlar;

  1. Askerlik ve Doğum gibi mazeretler
  2. Sağlık Sebepleri
  3. Malulen Emeklilik – Emeklilik
  4. Evlilik ( Evlenip eş durumundan tayin zorunluluğu olanlar vs.)
  5. Ölüm halinde kıdem tazminatı miras olarak kalabiliyor.
  6. İş verenin yaptığı psikolojik taciz uygulamaları vs.

Kıdem Tazminatı Davası Nasıl Açılır?

Kendi isteği ile işten ayrılan kıdem tazminatı alabilir mi ?

İş yerinde çalışanlar için alınacak tazminatlara hak kazanmak yukarıda size verdiğimiz bilgiler dahilinde gerçekleşecektir. Ancak keyfi olarak, hiç bir mazereti bulunmadan işi bırakan kişiler çalıştıkları iş yerinde 1 yıldan uzun bir zamandır bu iş yerinde çalışsalar dahi, bu tazminatı alamazlar. Kendi isteği ile işten ayrılan kişinin kıdem tazminatı alabilmesi için yukarıda bulunan maddelerden birini muhakkak neden göstermesi gerekir.