HDP ile görüşme Sırrı yüzünden iptal olmuş

HDP, Anayasa görüşmeleri için randevu talep eden Başbakan Ahmet Davutoğlu’na olumlu yanıt vermişti. Ancak daha sonra HDP kanadından tepki çekecek açıklamalar geldi. Özellikle HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in, “Gelir kaçak çayını içer gider” demesi randevunun iptaline sebep oldu.

“GİTSİN ÇAYINI KANDİL’DE İÇSİN”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, randevu iptaline ilişkin yaptığı açıklamada, Önder’in bu sözlerini bir kez daha eleştirdi;

“Mehmetçiğin kanını kimseyle tartışmam. Niyetleri sahih değil. Türkiye ateş içinde olacak. Beyefendi kaçak çaydan bahsedecek ben de o masada oturacağım öyle mi? Gitsinler Kandil ile kaçak çay içsinler. Gece ürettiği esprilerle bizi istihza edecekler öyle mi? Siyaset nezaket meselesidir. Onlara hadlerini bildiririz.

MASAYA OTURACAKLARSA CİDDİ OLSUNLAR

HDP bir siyasi partisi midir? Yoksa terör örgütünün uzantısı mıdır? Ne zaman Türkiye’de bir hamle yapılmak istense bunlar ve bunların dışarıdaki akıl hocaları devreye girdi. Benimle masaya oturacaklarsa ciddi bir siyasi parti olsunlar.”

SIRRI SÜREYYE ÖNDER NE DEMİŞTİ

Cumhuriyet Gazetesine konuşan Sırrı Süreyya Önder, Davutoğlu’nun buluşma teklifi için “Kaçak çayını içer gider” demişti.

DEMİRTAŞ: ÜSLUP MESELESİ ÇOK BÜYÜTÜLMEMELİ

Demirtaş, Diyarbakır’da katıldığı bir toplantının ardından basın mensuplarının sorusu üzerine, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni anayasa konusunda kendileriyle randevusunun iptal edilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunmuştu.

“Diyalog ve müzakere kapılarının her zaman açık olması gerektiğini ifade ediyoruz, siyasette bunun için varız. Bize karşı kullanılan üsluba bakılırsa, bize karşı hitaba bakılırsa hiç kimsenin birbiriyle konuşmaması lazım. Her gün ağır hakaret ve küfürlerle karşılaşan bir parti olmamıza rağmen sırf halkımız acı çekmesin, ölümler dursun, siyasetçiler olarak görevimizi yerine getirelim diye mümkün olduğunca esnek davranıyoruz. Biz ne askerin ne polisin ne çocuğun ne PKK’lının ölmemesi için siyasetteyiz, onların sorumluluğunu ve vebalini taşıyoruz.”


Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni anayasa çalışmaları konusunda, CHP ve MHP ile yapacakları görüşmelerin içerikleri hakkında bilgi verirken, HDP ile yapılması planlanan görüşmenin iptaline ilişkin olarak sert bir cevap verdi. Davutoğlu, “Anayasayı herkesle tartışırım ama Türkiye’nin birliğini, bütünlüğünü tartışmam. Her şeyi konuşurum ama, Mehmetçiğin kanını kimseyle tartışmam. Bu niyet meselesi. Biz film çevirmiyoruz. Türkiye ateş çemberi ortasında. Çay içecekmişiz, kimle içecekseniz için. Onlar kaçak çaydan bahsedecek, ben o masaya oturacağım öyle mi? Gece ürettiği bazı esprilerle bizimle istihza edeceğini düşünenler ciddiyet testinden geçecekler. Siyaset nezaket, samimiyet meselesidir. Bunları dinledikten sonra onların kapısa gideceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Ben 12 Eylül Anayasası ile yaşamaktan zillet duyuyorum. Ama bu anayasal düzen içinde HDP bir siyasi parti midir? Öyle ise siyasi parti gibi davranacak. Eğer bir terör örgütü piyonu ise ona göre muamele görür” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a yapacağı ziyaret öncesi Ankara Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı yaptı. Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Bu başbakan olarak ilk ziyaretimiz olacak. Sınırları komşu olmamakla birlikte komşu ülke muamelesi yaptığımız bir ülke. Türkiye Sırbistan ilişkilerinin gelişmesi bölge halkı için büyük önem teşkil ediyor. Bu ilişkilerin tarihi ve kültürel bir arka planı var. Ekonomik bir alan ciddi potansiyelimiz var. Bugün akşam iş forumunu gerçekleştireceğiz. Türkiye ile Sırbistan arasında ekonomik ilişkilerin büyük potansiyeli bulunuyor. Yine sağlık alanında da bazı görüşmeler gerçekleştireceğiz.

Seçimler sonrası Balkanlar’daki gelişmeleri de takip ediyoruz. Son dönemde Balkanlar’da barış ve istikrarın temini ve ülke ilişkilerini geliştirebilmek için Türkiye elinden geleni yapacaktır.”

SORU-CEVAP

Cumhurbaşkanı ile görüşme: Yurt dışı seyahatleri öncesi bir görüşme gerçekleştirdik. Birçok konuyu ele aldık; terörle mücadele başta olmak üzere, Irak ve Suriye’deki gelişmeler. 2015’in son görüşmesini gerçekleştirmiş olduk. Her gün yeni gelişmeler oluyor ve bunları istişare ettik.

“ÖNYARGISIZ İSTİŞARELERDE BULUNACAĞIZ”

Yeni Anayasa: Cumartesi günü geçtiğimiz dönemde yeni anayasa çalışmalarına katılmış tüm arkadaşlarımı davet ettim. Uzun bir gecede bütün müktesebatı, yaşadıklarımızı dinledim. Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli’ye giderken önyargımız yok. Zihnimde bazı yöntemler var. Geçmişte istediğimiz neticeyi alamadık. Şimdi bu tecrübelerden istifade ederek, yöntem etrafında önyargısız istişarede bulunacağız. İçerik bakımından önemli olan anayasanın ruhudur. Özgürlükçü, insan odaklı bir anayasa çerçevesini kendileriyle paylaşacağım. En doğru hükümet yönetminin de ne olduğunu da paylaşacağım. Bizim daha önce sunduğumuz anayasa taslağımız var. Onu da tekrar gözden geçirdim. Zihnimde çok açık ve net bir tablo var. Bunu konuşuruz. Hep birlikte özgürlükçü bir anayasa yapmamız lazım. Bize göre en doğru form başkanlık sistemidir. Öyle bir anayasa, öyle bir hükümet modeli koyalım ki torunlarımız da rahat etsinler. Benim niyet ve hedefim bu görüşmelerde tamamen özgürlükçü, katılımcı, çağdaş, güçler ayrılığına dayalı bir anayasa. Önyargıları zihnimizden silerek masaya oturmalıyız.

“HDP BİR SİYASİ PARTİ MİDİR?”

380 milletvekilimiz olsaydı ben bu yöntemi denerdim. Ben seçim sonrasında hiçbir ayrım yapmadan herkesle görüşeceğimizi söyledim. Randevu talebinden sonra aynı tutumu sürdürmeleri, hakaretamiz bir şekilde kendilerini ziyaret edecek kişilere saygısız bir şekilde davranmaları sonrası kendilerini muhattap almam mümkün değil. Aynı kanaatlara sahip olmayabiliriz. Bu randevuyu talep eden bu ülkenin başbakanı. kimseye nezaketsizlik yaptığım görülmemiştir ama bana karşı yapılan nezaketsizliği görmezden gelemem. Niyetlerindeki samimiyetsizliği ortaya koydular. Benden hesap soracaklarını ima edecek şekilde davranıyorlar. Hem teröre destek verecekler, hem başbakana şart koşacaklar. DTK gibi yapının açıklamalarını da gördünüz. Hani Türkiyelileşeceklerdi? 7 Haziran’da bu samimiyetsiz beyanlara inanan vatandaşlarım bunlardan hesap sorsun. Birçok aydın HDP’ye oy verdi. Onların hesap sorması lazım. Anayasayı herkesle tartışırım ama Türkiye’nin birliğini, bütünlüğünü tartışmam. Her şeyi konuşurum ama, Mehmetçiğin kanını kimseyle tartışmam. Bu niyet meselesi. Biz bir film senaryosu çeviriyor değiliz. Türkiye ateş çemberinin ortasında, yüzlerce askerimizi, polisimizi şehit vermişiz. Yok çay içecekmişiz de, kaçak çaymış da… Gitsinler çaylarını kimle içeceklerse içsinler. İsterse Kandil’e gitsin çayını içsin, bu film senaristi. Türkiye ateş içinde olacak, etrafımız ateş çemberi olacak, beyefendi kaçak çaydan bahsedecek ben de o masaya oturacağım, öyle mi? Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelen herkes bu milleti temsil etmenin ciddiyetini taşıyacak. Gece ürettiği bazı esprilerle bizimle istihza edeceğini düşünenler ciddiyet testinden geçecekler. Siyaset nezaket, samimiyet meselesidir. Bunları dinledikten sonra onların kapısa gideceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Ben 12 Eylül Anayasası ile yaşamaktan zillet duyuyorum. Ama bu anayasal düzen içinde HDP bir siyasi parti midir? Öyle ise siyasi parti gibi davranacak. Eğer bir terör örgütü piyonu ise ona göre muamele görür.

Her seçim sonrasında millet yeni bir ufka yönelirken, bunlar terörü, Türkiye’nin birliğini, bütünlüğünü tartışmaya açıyorlar. Kimler adına konuşuyorlarsa gitsin, onlarla masaya otursunlar. Ciddi ve samimi bir parti olduklarını ispat etsinler. Yoksa o zamana kadar bizimle muhattap olamazlar.

Başbakan Davutoğlu açıklama yapıyor detayları geliyor…

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net’e aittir. “www.memurlar.net”