Firefox Mozilla Tarayıcı

Firefox Mozilla Tarayıcı

Dünyada en çok tercih edilen ilk beş tarayıcı arasında yer alan, sahip olduğu hız, güvenlik, arama kolaylığı ve sürekli yenilenen sunucuları sayesinde güncelliğini yitirmeyen ve sürekli gelişen bilgi arşivi ile oldukça zengin ve kolay kullanımlı olan Firefox, herkes tarafından bilinen 2 – 3 tarayıcıdan birisidir.

Son yıllarda ilgisini kaybetmesi ve eskisi kadar rağbet görmemesi ile hız ve kullanım konusunda köklü değişikliklere giden Firefox (mozilla) ara yüzündeki pek çok öğeyi değiştirerek çok daha kullanışlı hale gelmiştir. Yeni değişikliklerin hiç şüphesiz en iyi yanı, kullanıma yeni başlanan JawaScript motoru ve bu motor sayesinde sayfa yüklenme hızının %100 oranında artmasıdır. Aratılan bir ürünün, sayfanın, videonun veya herhangi bir dosyanın yüklenme hızı eskisine oranla kat be kat artmıştır.

firefox

Firefox Nasıl Kullanılır?

Eğer bilgisayarda Firefox kurulu değilse İnternet üzerinden Mozilla’nın official sitesi dahil olmak üzere pek çok siteden ücretsiz olarak indirilebilir. Ayrıca son zamanlarda telefonlar için çıkan application sayesinde, hem android hem de ios işletim sisteminde sorunsuz çalışmaktadır. Özellikle ios için, en çok indirilenler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. İndirilen uygulamaya ulaşılmak istenilen ürün, kaynak, ses dosyası, video aratılarak son derece hızlı bir şekilde saniyeler içerisinde ulaşılabilir.

Firefox’un Güvenlik ve Kişiselleştirme Avantajları

Günümüzde neredeyse her tarayıcının sahip olduğu gizli sekme açma, geçmiş silme, anonim olarak dolaşabilme özelliklerinin çoğunu ilk olarak kullanan tarayıcı Firefox‘dur. Verdiği bu hizmet sayesinde, şifre kaydı, veri saklanması, son girilen adresin görünmesi gibi yapılan işlemlerin tamamı direkt olarak silinir.

Bir diğer özelliği de kullanıcılarına tanıdığı kişiselleştirme avantajlarıdır. Kullanıcının kendi zevkine göre seçebileceği, kadın ve erkek her yaş grubundan insana hitap edebilecek şekilde tasarlanmış pek çok tema seçeneği mevcuttur. Dileyen bunlardan birisini seçerek kullanabilir.

Firefox sayesinde kullanılabilecek diğer eklentiler ve paketlerin çoğu da, yine ücretsiz olarak Firefox tarayıcısının üzerine kurulup kullanıma başlanılabilir.

Mozilla Firefox indirmek için buraya tıklayın.