EV ALANLAR DİKKAT! TAPU HARCINI GERİ ALABİLİRSİNİZ

EV ALANLAR DİKKAT! TAPU HARCINI GERİ ALABİLİRSİNİZ

2014 yılında ve sonrasında ev alanların büyük bir çoğunluğu Tapu Harçlarını geri alabiliyor. Ev sahiplerinin yanı sıra müteahhitlerde yaptıkları ev satışlarından dolayı ödedikleri tapu harçlarını geri alabiliyorlar. Uzmanların uyarıları ile belirtilen bu uygulamada Tapu harcı nasıl geri alınır? Vatandaşların yaptıkları bu ödemeyi nasıl geri alacakları merak konusu oldu. İşte sizlere tapu harçlarınızı nasıl geri alacağınızı öneren uzmanların tavsiyeleri;

Tapu Harcı Nasıl Geri Alınır?

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre kentsel dönüşüm adı altında yapılan daire veya dükkânların yıkılıp yeniden yerine konut yapılan evlere yapılan ücretler geri alınabilecektir. Vatandaşların Tapu harcı nasıl geri alınır sorularının yanıtı ise aşağıda belirtildiği gibi olacaktır.

  1. Yapılan ev veya dükkan alımından sonra 30 günlük yasal süre içinde ilgili verdi dairesine dilekçe ile müracaat edilip, ödeme dekontu, tapu fotokopisi, sözleşmeler, yapı muafiyet yazıları vs. gibi belgeleri yeniden düzenleme talebinde bulunmaları gerekiyor. Şayet 30 iş gününü dolduranlar var ise bunlarda e devlet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığına şikayet yolu ile başvurularını yapabilirler. Gelir idaresi tarafından ret gelmesi halinde ise tekrardan 30 günlük süre içinde Vergi Mahkemesine dava açma haklarına sahip olurlar.
  2. Yapılacak başvurularda gün geçirmemeyi ihmal etmeyin. Uzmanların uyarısına göre başvurular belirtilen günler içinde yapılabilir.

Dava Dilekçesine Eklenecek Evraklar

  • Yapılan Sözleşme Örneği
  • Riskli Yapı Belgesi
  • Tapu Senedi Fotokopisi
  • Riskli Muafiyet Yapı Belgesi
  • Vergi Tahsil Alındı Belgesi

Yapacağınız mahkeme başvurularında daha önceki yıllara ait emsal kararları koymanız verilecek karar için mahkemenin kanaatini belirleyecektir. 2014 yılından itibaren satış yapıldığından bu güne kadar 5 yıl içinde bu davayı açmaya hak sahibi olabilirsiniz. Zaman aşımı konusunda bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Tapu harçları satışlarda %2 alıcıdan %2 satıcıdan alınmak üzere işlem görüyordu. Ancak 31 Ekim 2018 tarihi itibari ile artık tapu harçları %3 olarak alınmaya başlamıştır. Buna göre sizlerde Tapu harcı nasıl geri alınır sorularını yine sitemizdeki diğer yazılarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca son gün olan borçlandırma tarihlerini takip etmeniz için bir önceki yazılarımızı okuyabilirsiniz.