EV AKSESUARLARINDA YENİ BİR STİL TİPOGRAFİK EV AKSESUARLARI

Aksesuarlar günlük hayatta insanların kullanmış olduğu eşyalar üzerinde yapmış olduğu değişik bir takım işlemler için takılan takıların bütünüdür. Aslında Fransızcadan Türkçemize giriş yapan bu kelimenin aslı accessorie olarak güncellenerek Türkçemize aksesuar adı olarak kullanılmaktadır. Aksesuarlar insanların günlük olarak giyim, ev dekorasyonu ya da işyeri dekorasyonlarında değişik isimler altında kullanılmaktadır. Tipografi ise eski Yunancada “ typos” (form) ve graphia (yazmak) sözcüklerinde türeyen typograhia sözcüğünün Türkçe anlamıdır. Tipografik ev aksesuarları
bu ikilinin birleşimi ile ortaya çıkmıştır.
                Tipografi denildiğinde ilk akla gelen reklam amaçlı olarak yazıların, büyüklüğü, satır aralıkları, boşluklara ve buna benzer kombinasyonlar ile birlikte kullanımının yapılması gelmektedir. Harf ve sayıların görsellikleri ile kullanılan bu form yazıları belirli bir zaman içerisinde artık iç mimarlıkta ev tasarımları arasında yerini alabilmektedir. Ev aksesuarlarında kullanılmakta olan bu tasarımlara örnek olarak tipografik ev tasarımlarında belirli bir sayı ya da harf sembolleri ile dizayn edilmiş mimari özellikli eşyaların kullanımının oluşumu kendini gösterebilmektedir. Sayı ya da harf gurubunun belirli bir dizaynı ile düzenlenen eşyaların ev içerisinde masa üzerinde, yerde bulunan halı üzerinde, duvarda bulunan resimler ile düzenlenmesi görülebilmektedir. Değişen koşullar ile birlikte artık bu harf ya da sayı sembollerinin kesimi ile masa ve duvarlara şekiller verilmek suretiyle kullanılması da  artık mümkün olabilmektedir. Stil ve tarz alanında yeni bir akım başlatarak yayılması, esasında bu tür dekorasyonların hazırlanışının reklam standı şekli oluşması ile büyük bir etken taşıyabilmektedir.
                Tipografik ev aksesuarları günlük hayatta kullanılan eşyalar ile birleştirilerek iç mimarlık statüsünde uygulanabilmektedir. Son yıllarda moda haline gelen bu akım evlerde bulunan eşyaların sayısal yada harf puntoları ile süslemesi şeklinde hazırlanarak ev içi mimarlık tasarımlarında kullanılmakta, ev içerisinde bulunan dekorasyonda önemli bir yer alabilmektedir. Devamlı suretle yeni yeni değişimler yapılarak insanların gündelik yaşantılarına ev sahipliği yapan ev içi dekorasyonlarında tipografik ev aksesuarlarının yeni mimari tarzlarda kullanıldığı görülebilmektedir. İç mimarlık olarak yeni eklenen bu ev dekorasyon tarzının insanlar tarafından beğenilmesinin sebebi, sayısal ve harf puntolarının değişik şekil ve stilde olarak göze hoş görünen bir ortam hazırlaması ile olduğu bilinebilmektedir.