DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Milyonlarca üniversite öğrencisinin merakla sonucunu beklediği  DGS sınavı ile ilgili hala bir sonuç alınabilmiş değil. Oldukça geciken sınav sonuçları karşısında endişelenmeye başlayan öğrenciler için ise, Yüksek Öğretim Kurulu’ndan bazı açıklamalarda bulunuldu. Sınava giren öğrencileri rahatlatan açıklama Abdullah Çavuşoğlu tarafından yapıldı. Sınav sonuçlarının gecikmesi hakkındaki sorulara yanıt veren Çavuşoğlu, kitapçıklardan kaynaklanan bir problem olduğundan dolayı, sınav sonuçlarının bu kadar geciktiği açıklamasında bulundu. Kitapçıkların öğrencilerden toplanırken araya sıkışan silgi tozlarının böyle bir olumsuzluğu ortaya çıkardığı söylendi. Sınavın geçersiz olduğu ya da iptal olacağı hakkındaki söylentilere de cevap veren Çavuşoğlu, böyle bir durumun söz konusu olmadığını ve sonuç açıklamak için görevlendirilen kişilerin hala görev başında olduklarını belirtti. Cuma gününe yönelik sınav sonuçlarının açıklanacağı hakkında da bilgi verildi.

23 Eylül’de Açıklanacak

Kanun Hükmünde Karanameler uyarınca kapatılan üniversitelerden, diğer üniversitelere yerleşecek kişiler için Dikey Geçiş Sınavları bugün itibari ile açıklanmış durumda. ÖSYM’nin sonuç ekranında bugün itibari ile yer alan bu sonuç, ilerleyen saatlerde diğer adaylar için de açıklanacağı konusunda umut ışığı oldu. Heyecanlı bekleyiş devam ederken, DGS 2016 sonuçlarının 23 Eylül akşamı açıklanacağı durumuna ise birçok kişi kesin gözüyle bakmaktadır.

Sınav sonuçları açıklandıktan sonra, adayların yerleşmiş oldukları üniversitelere, fotoğraflı sonuç bilgileri ÖSYM tarafından gönderilecektir. Bundan dolayı ÖSYM tarafından yapılması istenen ek durumlar haricinde, adayların yapacağı işlem bulunmamaktadır.