Binlerce Sağlık Personeli Alımı İçin Sayılı Günler Kaldı

Tüm Türkiye’de başta resmi kurumlar olmak üzere birçok sektörde 15 Temmuz darbe girişimi sırasında parmağı olan kişiler tespit edilmeye çalışılıyor. Bu kapsamda özellikle sağlık sektöründe binlerce personel açığa alındı. Boşalan yerlerin nasıl doldurulacağı merak konusu iken Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dan açıklamalar gecikmedi. Eylül ayı içerisinde sağlık personeli alımlarına başlanacak ve bu alımlar yıl sonuna kadar devam edecek. 6 bin kişilik kadronun ilerleyen günlerde açıklanacağı belirtilirken, bu rakamın sene sonuna kadar 15 bine kadar çıkacağı da belirtildi.

Maliye bakanlığı ile birlikte yürütülen çalışmalar sonucunda, Ekim ile Aralık aylarında da binlerce doktor işe alınacak. Kanun Hükmünde Karaname ile birlikte açığa alınan kişiler ile ilgili şuan net rakamlar belirtilmezken, açığa alınan kişi sayılarının daha da artacağı bekleniyor. Bundan dolayı 15 bin kişilik alımların daha da artacağı düşünülmektedir.

Her Alanda Sağlık Personeli Alımı Olacak

Sağlık personeli alımlarında şuan için herhangi bir kısıtlanma bulunmuyor. Şuan için açıklanan personel alımlarında en çok hemşirelerin sayısı göze çarpıyor. Fakat hemşirelerin yanı sıra fizyoterapist, ebe, elektrik teknisyeni, psikolog, şoför ve memur alımları da gerçekleştirilecek. Bu alımların yanı sıra Maliye Bakanlığı desteğiyle 4 bin kişilik bir kadro daha açılma durumu söz konusudur. Doktorlar ile ilgili sayı şuan için 2 bin 600. Bu yıl sonuna kadar, yapılacak alımların 6 bini gerçekleştirilecek.