ALES ve YDS Sınav Süreleri Uzatılıyor

Üniversite eğitiminin ardından lisanüstü eğitim de yaparak akademik kariyer hedefleyen kişilere, çok güzel bir haber geldi. Oldukça zorlu geçen bu sınavlarda, kişiler hem soruların zorluklarından hem de sürenin az oluşundan yıllardır yakınmaktalardı. Bunun üzerine çalışmalar başlatılmıştı ve nihayet sonuca ulaşıldı. Yeni dönemde yapılacak olan ALES ve YDS sınavları için süreler uzatıldı.

Sınavlara girecek olan kişileri sevindirecek bu haber, Yüksek Öğretim Kurulu üyesi Sayın Abdullah Çavuşoğlu’ndan geldi. Kendisine ait Twitter hesabından açıklama yapan Çavuşoğlu, ÖSYM tarafından verilen bu karardan bahsetti. Buna göre, ALES sınavı’nda öğrencilere sorulan 120 soruluk sınav için 150 dakikalık sürenin, 180 dakikaya çıkarıldığı bilgisi verildi. Özellikle sınavı yetiştirmekte zorlanan ya da kısıtlı süreden dolayı konsantre olamayan kişiler bu duruma oldukça sevinmiş durumdadır.

YDS İçin Artı 30 Dakika

Yabancı Dil sınavı olarak da bilinen YDS için de, tıpkı ALES’te alınan kararlar geçerli. Çavuşoğlu’nun açıklamalarına göre YDS sınavına girecek kişilere de ek olarak 30 dakikalık bir zaman tanınacak. Sayın Çavuşoğlu bu karar ile ilgili, ‘’Soruları yetiştirmekte zorlanan kişiler, bu kararlar ile rahat bir nefes alacaktır’’ dedi.

Alınan bu karar sayesinde, akademik kariyer hayalleri kuran kişilerin önü açılırken, mevcut kadrolardaki boşlukların da daha kaliteli kişilerce doldurulacağı düşünülmektedir. Alınan bu kararlar önümüzdeki günlerde yapılacak olan ALES ve YDS sınavı için geçerli olacak ve herkes ek olarak 30 dakikadan faydalanabilecek.