2016/2 KPSS Tercihlerinde Belirsizlik

ÖSYM, her yıl KPSS sınavına giren adaylar arasından merkezi yerleştirme yapmaktadır. Her sene bu şekilde yapılan memur ve personel alımlarında, ilk alımlar gerçekleşmişti. Fakat 2016/2 KPSS Tercihleri için gün sayan adayların karşısına, ÖSYM’nin sitesinden kötü bir görüntü ortaya çıktı. Bu görüntüye göre, ÖSYM tarafından Mart 2016’da ilan edilen sınav ve başvuru takviminde, 2016/2 KPSS Tercihleri ile ilgili tarih silinmiş durumda. Normal şartlarda ilk alımlar Haziran ikinci alımlar ise Kasım Ayı’nda yapılacaktı. Tarihin takvimden çıkarılmasının ardından birçok aday şok yaşadı. OHAL kapsamında kamu sektöründe ciddi problemlerin olmasından dolayı, adayların akıllarına bu tercihlerin yapılıp yapılmayacağı konusunda birçok düşünce gelmeye başladı. Birçok talep olmasına rağmen de ÖSYM tarafından herhangi bir resmi açıklamada bulunulmadı.

Sınav Takviminde Son Durum

ÖSYM’nin resmi sitesindeki başvuru ve sınav takviminde, 2016 KPSS/2 tercihleri yer alıyor. Fakat Kasım Ayı’nda yapılması kesinleşen başvuruların tarih kısmı boş duruyor. Onca tepki ya da başvurulara rağmen hala güncellenmeyen ÖSYM Takvimi, belirsizliğini koruyor.

Açığa alınmalardan dolayı, ciddi rakamlarda kamu sektöründe ortaya çıkan açıklar, kişilere bir umut ışığı yakmıştı. Bundan dolayı KPSS tercihlerini bir an olsun aksatmayan ve ÖSYM sitesinden gelecek açıklamalara odaklanan adayların bu şoku atlatmaları için en kısa sürede bir bildiri yayınlanması gerekmektedir. Çünkü KPSS yerleştirmelerine sayılı günler kala adayların karşısına çıkan bu durumun belirsizliği, adaylarca kabul edilmemektedir.