2016 Memur Alımları İçin Devletten Açıklama

2016 Memur Alımları İçin Devletten Açıklama

Ohal Kapsamında yapılacak olan kamu personeli alımları için yapılan çeşitli spekülasyonlardan sonra Devlet Personel Başkanlığının yaptığı duyuru, memur alımları için yapılacak olan sınavlar hakkında oldu. Özellikle kamuda çalışan ve 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra devlet içinde yapılandırılmış hainlerin kamu görevlerinin sona erdirilmesinin ardından, birçok kurumda memur alımları için başvurular ve sınavlar düzenlenmeye başladı. Görevlerine son verilenlerin yerlerine kadro ve pozisyonlar için prosedür uygulanmadan alımlar yapıldığı yalanlarının artması ile bu konu hakkında Devlet Personel başkanlığı bir açıklama yaptı.

“Bilindiği üzere 22/07/2016 tarihli ve 667 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararnamenin 4 üncü maddesinin dördüncü fıkrasında “Bu madde kapsamında kamu görevi sona erdirilen personele ait kadro ve pozisyonlara, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve diğer mevzuattaki kısıtlamalara tabi olmaksızın Bakanlar Kurulunca belirlenecek sayıda kadro ve pozisyon için atama yapılabilir.” Hükmü yer almaktadır.

Bu hususa ilişkin olarak kamuoyunda, görevi sona erdirilen personele ait kadro ve pozisyonlara herhangi bir prosedüre uyulmaksızın atama yapılacağı şeklinde spekülasyonlar yapılmaktadır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki Ülkemizin içinden geçtiği olağanüstü koşullarda kamu hizmeti sunumunda hiçbir aksaklığa yer verilmemesi açısından görevi sona erdirilen personele ilişkin kadro ve pozisyonlarda personel istihdam edilmesi bir zorunluluktur.

Diğer taraftan kamu hizmetine alınmanın usul ve esasları ilgili mevzuatında belirlenmiştir ve bu mevzuat yürürlüktedir.

Bu kapsamda atama yapılacak her bir kadro ve pozisyona atama usulü ne ise (KPSS sonucuna göre doğrudan yerleştirme, KPSS sonucuna göre mülakata tabi tutulma vb.) o prosedüre uyularak personel alımı gerçekleştirilecektir.

Vatandaşlarımızın, zihinlerinde birtakım istifhamlar oluşturmayı hedefleyen bu tür spekülasyonlara itibar etmemeleri önem arzetmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ADLİYE PERSONEL ALIMI                      POLİS ALIMLARI                BANKA PERSONEL ALIMLARI

(e-YDS 2018/10) BAŞVURU
04 EKİM 2018

Üye OlŞifremi Unuttum